Q&Aiden met Harold Mahadew, Verbond van Verzekeraars

4 minute read Gepubliceerd op 24-6-2020

De afgelopen tijden waren 'ietwat' turbulent. We kunnen dus wel wat duiding gebruiken. Van iemand met echt verstand van zaken en die er middenin staat. Middenin de hectiek van verzekeraars en fin/insurtechs. Daarom app-en we met Harold Mahadew van het Verbond van Verzekeraars.

Aiden

Hoi Harold,

Voor iedereen die je, of het Verbond van Verzekeraars, niet kent - geef eens een introductie.

Harold

Ik ben Harold Mahadew, verantwoordelijk voor het distributie en InsurTech beleid binnen het Verbond van Verzekeraars. Mijn rol draait om het vernieuwen van de distributie (producten en dienstverlening) van verzekeringen waarbij de klant centraal staat. Ook ben ik verantwoordelijk voor innovatie in samenwerking met InsurTech startups.

Het Verbond was traditioneel een belangenbehartiger van alleen verzekeraars, een lobbyclub. Nu is dat anders. We zijn een Open Platform aan het worden waarbij het creëren van meerwaarde voor onze leden, klanten en partners centraal staat. InsurTech hoort daar ook bij. Het Open Platform InsurTech waar wij vorig jaar mee zijn gestart past volledig in deze ontwikkeling. Wij komen nu op voor de gezamenlijke belangen.

Aiden

Okay, duidelijk. Laten we dit is eens gaan ontleden 👨🏼‍⚕️.

Jullie achtergrond is er eentje van praters (de 'lobbyclub'), waarin startups toch veelal doeners zijn.

Hoe probeert het Verbond de kloof tussen de InsurTech en Verzekeraars te dichten?

Harold

Wij omarmen InsurTech en geloven in samenwerking tussen verzekeraars en InsurTech startups. Dit doen we door drempels in de driehoek wetgeving, toezicht en marktontwikkeling weg te nemen. We zetten in op het bieden van dienstverlening aan InsurTech startups. Er is bij ons veel verzekerings-knowhow aanwezig en klanten die wij samen kunnen bedienen.

Startups die verzekeraar zijn of willen worden kunnen lid worden van het Verbond. Daarnaast bieden wij de mogelijkheid, voor startups die geen verzekeraar zijn, tot een associate membership. Ook bieden wij andere diensten aan, zoals advies en het begeleiden van startups bij AFM/DNB vergunningaanvragen.

Wij kijken nadrukkelijk ook naar zaken bij verzekeraars die beter zouden kunnen. Bijvoorbeeld of het ‘onboarding proces’ bij verzekeraars sneller kan. Daarnaast verkennen wij de mogelijkheid van een investeringsfonds voor InsurTech startups.

Zo worden wij steeds meer een club van doeners. De agile en innovatieve cultuur van startups helpt ons hierbij.

Aiden

Dat is gaaf om te horen. Een fonds, gekoppeld met jullie kennis en netwerk, zou tof (en opportuun) zijn.

Ook mooi om te zien dat jullie leren van die start-up cultuur. Dit blijft ook voor verzekeraars een belangrijke reden om samen te werken met start-ups (iets met speedboten en olietankers).

Ik zie jullie dienstverlening naar startups zeker als waardevol. Waar ik wel benieuwd naar ben. Is het wegnemen van barrières wel in de beste interesse van jullie leden? Die hoge barrières zijn namelijk ook wel handig omdat je dan minder hebt maken met nieuwe toetreders.

Harold

Ja, het wegnemen van barrières is in het belang van zowel onze leden als startups. Zo creëren we een omgeving waarin innovatie niet alleen sneller, maar ook met meer juridische zekerheid kan plaatsvinden. De financiële sector is van oudsher sterk gereguleerd.

Verzekeraars en startups hebben meer ruimte nodig om samen te experimenteren. Drempels zijn echt niet in het belang van klanten en de sector. Nieuwe toetreders, en we hebben er recent een paar gezien, zijn welkom. Ze houden iedereen scherp. Wat we belangrijk vinden is het principe van gelijke monniken, gelijke kappen. In jargon: een gelijk speelveld.

Aiden

De afgelopen weken / maanden zijn verzekeraars geforceerd om sneller te digitaliseren (door COVID-19). Bijvoorbeeld doordat een hele organisatie binnen 1 week vanuit huis moest gaan werken.

Dat is zeker sneller dan ze gewend zijn en waarbij ze wellicht ook verbaasd zijn over de eigen mogelijkheid om te veranderen. Zie jij COVID-19 blijvend impact maken op het verandervermogen en organisatie van verzekeraars?

Harold

Het klopt dat COVID-19 veel partijen heeft “geforceerd” om sneller te digitaliseren. Dat is goed gegaan en men lijkt in te zien dat het ook goed kan. #WFH heeft tot gevolg dat de sector in pakweg twee maanden vijf jaar verder is in de digitalisering. De sector zou nog wel meer ervaring kunnen opdoen met digitale tools voor remote (samen)werken die in de startup scene al gebruikelijk zijn.

Een vraag die interessant is, is hoe groot het post-COVID-19 kantoor moet zijn. In de VS zie je verzekeraars over gaan op full remote. Ik verwacht dat COVID-19 een blijvende en positieve impact zal hebben op het verandervermogen van verzekeraars. Ook hier kan InsurTech helpen om in de digitale wereld relevant te blijven. Ook verwacht ik dat als het gaat om productontwikkeling, een samenwerking met InsurTech veel sneller tot hele mooie proposities kan leiden.

Aiden

Wordt er al meer duidelijk over de (mogelijke) impact van COVID-19 op het daadwerkelijke verzekeren?

Zo is het vrij lastig schade rijden als iedereen op 1.5m afstand blijft 😉.

Harold

Als Verbond hebben we medio maart eerst de focus gelegd op het helpen van klanten. Denk aan terughalen van Nederlanders uit het buitenland en het helpen van klanten die problemen kregen met het betalen van hun premie vanwege het COVID-19 (het bieden van maatwerk). Ook hebben we dekkingen van verzekeringen aangepast. Denk aan horeca die maaltijden bezorgt.

Wij monitoren de ontwikkeling en passen ons beleid hierop aan. Je ziet nu dat het echt weer druk begint te worden op de weg. Er staan (helaas) weer files. Ook is Nederland niet echt in een lock-down geweest, mensen bleven gewoon rijden.

Aiden

Soms lijkt het alsof COVID-19 bepaalde onderdelen van de samenleving op pauze heeft gezet. En juist andere heeft versneld.

Hoe zie jij het ecosysteem (verzekeraars, InsurTechs, Verbond, regulerende autoriteiten) verder gaan post-Corona?

Harold

De vraag is of er sprake is van een post-Corona zolang er geen vaccin is. Dit impliceert dat we mogelijk lang in de 1,5 meter economie zitten. In het ecosysteem heb je elkaar meer dan nodig. Bestaande en nieuwe spelers, ook van buiten de sector.

Samenwerking tussen verzekeraars en InsurTech kan daarbij echt helpen. Denk aan het Open Platform InsurTech van het Verbond. Hier participeert Aiden ook in met gave ideeën. Nu kunnen nieuwe spelers de koers van de sector mede bepalen. Denk ook aan open innovatie en het onder voorwaarden delen van data. Uiteraard alleen met akkoord van de klant. Voor de klant en de sector kunnen dat goede ontwikkelingen zijn.

Als Verbond maken wij daar werk van, maar er zijn nog wel de nodige hobbels. De uitdaging om gebaande paden te verlaten, ook als het goed gaat, is belangrijk. Het beleid zou je op COVID-19 impact moeten herijken, alle spelers uit het ecosysteem kunnen daar aan bijdragen.

Aiden

Ha, bedankt voor de shout-out!

Tof hoe zo'n klassieke partij als het Verbond bezig is met zulke progressieve ideeën. En gaaf om hier aan bij te mogen dragen.

Bedankt voor het delen van je visie. Nog een laatste boodschap alvorens we allemaal weer verder gaan met ons werk?

Harold

Jazeker: De Haagse politiek en beleidsmakers zouden meer open moeten staan voor het vernieuwende geluid vanuit InsurTech. COVID-19 laat zien dat landen als Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland daar serieus werk van maken. Daar kunnen wij niet bij achterblijven.

Dank voor het gesprek!

Aiden

Jij bedankt!

👋

Simon van Duivenvoorde Simon van Duivenvoorde
Case studies

Nieuwsgierig naar voorbeelden van robo-advies voor banken en verzekeraars?

Bekijk de case studies
%>